Interaktivní hry a soutěže – 5 tipů, jak zabavit své žáky
„Škola hrou“ je koncept, který do českých škol pronikl už před nějakým časem. Vytrhnutí ze stereotypické výuky přitom často potěší nejen žáky, ale i učitele. Jestli tedy plánujete ozvláštnit klasickou školní hodinu, přečtěte si našich 5 tipů, jak na to.
1. Jaké bude téma hry? Přeci probírané učivo!
Hra nebo soutěž může nejen zabavit. Můžete jí využít i k vysvětlení látky nebo prověření znalostí vašich žáků. Stačí, když bude hlavním tématem probírané učivo. Kvízové otázky, propájení souvislostí nebo odhalení skrytého hesla – to vše můžete ušít na míru podle vašeho tématu.
2. Podpořte týmovou práci
Kromě trénování učiva jsou hry a soutěže dobrým způsobem, jak naučit žáky spolupráci. Rozdělte celou třídu na dva nebo víc týmu a nechte je soutěžit proti sobě. Do dalšího kola studenty promíchejte a vytvořte zcela nové týmy. Tímto způsobem „zabijete dvě mouchy jednou ranou“ – žáci si zopakují učivo, a navíc se naučí i další důležitou schopnost – práci v týmu.
3. Interaktivní technologie rozšíří vaše možnosti
Interaktivní sestava s projektorem nebo LCD displejem je skvělým pomocníkem při výuce. Zároveň vám přináší množství způsobů, jak ozvláštnit běžnou hodinu. Na internetu nebo v obchodě s hrami naleznete množství zábavných a vzdělávacích aplikací, které umožňují hru jednotlivců i týmů.
Do detailů se na některé tyto aplikace podíváme v příštím blogovém článku – nepropásněte jej!
4. Klasická tabule je stále ve hře
I když interaktivní technologie ulehčují nejen výběr hry, ale i její zpracování, interaktivní hry a soutěže si můžete vyzkoušet i v učebnách bez těchto technologií. Úplně vám postačí klasická školní tabule. Podobně není ohrožen ani počet žáků nebo týmů, které se mohou najednou zapojit. Například školní tabule TRIPTYCH umožňuje hraní až šesti studentů naraz. Navíc můžete u žáků prvního stupně tímto způsobem trénovat psaní. Starším dětem menší tréning psaní také neuškodí.
5. Nemůžeme vynechat ani nástěnky
V tomto článku jsme vám ukázali, jak můžete využít interaktivní projektory, LCD displeje i klasické tabule. Nemůžeme ale opominout i nástěnky. Ty pravděpodobně nevyužijete přímo v průběhu hry, ale můžete na ně zaznamenávat skóre. Pokud se tedy rozhodnete pořádat interaktivní hru nebo soutěž vždy na konci měsíce, nebo potom, co proberete konkrétní téma, vystavte průběžné skóre na třídní nástěnku. Když k dosaženému skóre přidáte i nějakou odměnu, můžete žáky namotivovat k dosahování lepších výsledků.
Konkrétní hry a soutěže
1. Kvíz
Rozdělte žáky do týmů a připravte otázky z probírané látky – můžete využít i otázky, které měli předtím v testu nebo písemce. Na interaktivní nebo klasické tabuli napište otázku a dejte týmům časový limit na odpověď. Kdo odpoví jako první správně, získá bod.
2. Interaktivní příběh s pokračováním
Využijte tabuli pro tvorbu společného příběhu, kde každý žák nebo tým přidá větu, která posouvá děj dál. Tato hra je skvělá hlavně na hodinu literatury, kde si žáci mohou tímto způsobem zopakovat probraný dej konkrétního díla.
3. Štafeta
Interaktivní hru můžete využít i při výuce matematiky a přírodních věd. Rozdělte tabuli na sekce a každé skupině přiřaďte jedno „stanoviště“ s připravenými příklady. Týmy řeší úkoly na čas, postupně přecházejí k dalším sekcím a snaží se získat co nejvíce bodů.
4. Hra na detektivy
Tato hra si vyžaduje víc přípravy ze strany učitele. Na tabuli připravte různé nápovědy, obrázky nebo klíčová slova související s daným tématem. Úkolem žáků je správně propojit informace a odhalit odpověď. Můžete využít například křížovky, spojovačky nebo hádanek.