5 aplikací pro zpestření výuky

5 aplikací pro zpestření výuky

Hledáte nový způsob, jak při výuce využít vaši interaktivní sestavu? V tomto článku vám přinášíme 5 aplikací a her, kterými můžete zpestřit běžnou vyučovací hodinu nebo dopoledne v družině. Stačí vám projektor, interaktivní projektor nebo LCD panel.

To, že je interaktivita skvělý výukový nástroj, jsme vám do detailů i s užitečnými tipy ukázali v článku Interaktivní hry a soutěže – 5 tipů, jak zabavit své žáky. Existuje ale mnoho aplikací, které vám s ozvláštněním hodiny skutečně pomůžou.
Pojďme si 5 z nich představit.

5 skvělých výukových aplikací

1. Wordwall

1. Wordwall

Online platforma s množstvím různých her jako jsou kvízy, křížovky, diagramy, spojovací úkoly a mnohem víc. Na této stránce si můžete vytvořit vlastní obsah, nebo vybrat z už existujících aktivit. Aplikace má zároveň české rozhraní. Naleznete zde i množství obsahu vytvořeného českými pedagogy.

2. Kahoot!

Velice populární online aplikace pro kvízy a soutěže, do které se díky mobilnímu zařízení může zapojit více hráčů naráz. Aplikace vám umožňuje vytvořit sled otázek a odpovědí, na které hráči reagují prostřednictvím svých telefonů. A to vše zabalené do veselých barev a chytlavé hudby. Navíc vyhodnocení výherců udělá aplikace zcela za vás.

2. Kahoot!
3. Quizlet

3. Quizlet

Ideální řešení pro trénování slovní zásoby při výuce cizích jazyků. Hlavní využití aplikace je tvorba výukových online karet. Karty obsahují dvě strany – dva jazyky. Rozhraní aplikace vám navíc může pomoct s přípravou slov díky rychlému překladu, s ukázkou výslovnosti slovíček i s možností importovat už hotová slovíčka.

4. PixWords

Oblíbená hra, díky které můžou vaši žáci trénovat slovní zásobu, kreativitu a propojování souvislostí. Hra podporuje až 50 jazyků včetně češtiny. Ideální je hru používat na LCD panelu, do kterého si ji můžete jednoduše stáhnout z obchodu
s aplikacemi.

4. PixWords
5. PixWords Scenes

5. PixWords Scenes

Další populární online hra z rodiny PixWords, která nepracuje jen s propojením jednoho slova s jedním obrázkem, ale opisem celé scény. I při této hře si můžete vybrat, jestli chcete její rozhraní v češtině nebo v jiném jazyku. Hru naleznete v obchodě
s aplikacemi
.

Podívejme se na to do detailů

Zaujala vás některá z těchto online aplikací a her? Přečtěte si o ní ještě víc.

1. Wordwall

Wordwall je skvělá aplikace ideální pro výuku zábavnou formou. Nejenže obsahuje různé šablony interaktivních her, jako jsou kvízy, bludiště nebo spojovací úkoly, tyto nástroje si můžete i sami vytvořit. Stačí se na oficiální stránce zaregistrovat.

Mezi šablonami her, ze kterých si můžete vybrat, naleznete nejen klasické kvízy či flash karty, ale i křížovky, hledání slov, diagramy, anagramy a mnohem víc. Aplikace také obsahuje množství předpřipravených šablon přímo v češtině. Stačí, když si jednu vyberete nebo si vytvoříte vlastní aktivitu, spustíte aplikaci prostřednictvím interaktivního projektoru nebo LCD displeje a začnete se svými žáky hrát. Široký výběr šablon vám nabízí množství možností, jak vaši hodinu ozvláštnit.

Wordwall nabízí tři různé plány – ZÁKLADNÍ (je zdarma, počet aktivit je omezen a není možné předpřipravené aktivity upravovat), STANDARDNÍ (počet aktivit je neomezen a je možné upravovat i předpřipravené aktivity) a PRO (počet aktivit je neomezen, je možné je upravovat, obsahuje i další šablony her). Navíc je v aplikaci podporována čeština.

Aplikace Wordwall nabízí množství různých interaktivních her.

2. Kahoot!

Populární platforma pro kvízy a soutěže, která umožňuje vytvářet vlastní otázky nebo používat tisíce připravených kvízů. Je velmi interaktivní a vhodná pro zapojení celé třídy. Pro její používaní se stačí zaregistrovat na této stránce. Kahoot! můžete využívat ve verzi zdarma, která umožňuje hraní 10 účastníků, nebo si můžete zakoupit jeden ze dvou placených programů. Ve většině tříd je více jak 10 žáků, proto pokud chcete využívat neplacenou verzi Kahoot!, je dobré studenty rozdělit do týmů.

Hra probíhá jednoduše. Stačí, když si připravíte kvíz pozůstávající z několika otázek. K nim si připravíte standardně čtyři odpovědi (můžete přidat i další možnosti) a jednu označíte jako správnou. Kromě kvízu můžete přidat i otázku ve tvaru „Pravda/Lež“. Důležitým krokem je i nastavení času na odpověď. Takto připravený kvíz následně spustíte na tabuli s projektorem nebo na LCD displeji. Po spuštění se vám vygeneruje jedinečný hrací PIN kód a QR kód. Žáci se po zadání kódu dostanou přímo do hry, kde napíšou svoje jméno nebo přezdívku. Jakmile jsou všichni hráči nebo týmy ve hře, spustíte samotný kvíz. Aplikace už kontrolu správných odpovědí a vyhlášení výherců udělá za vás.

Tuto aplikaci bychom doporučovali ve vyšších ročnících, jelikož pro její využití je potřeba, aby měli žáci k dispozici zařízení s internetovým připojením. Dobrou alternativou je
i hraní v místnosti vybavené počítači.

Ukázka aplikace Kahoot.

3. Quizlet

Aplikace, která nabízí možnost vytvářet kartičky, hry a studijní nástroje pro opakování látky. Studenti se mohou zapojit individuálně nebo ve skupinách. Podobně jako Kahoot! i u této aplikace je potřeba se zaregistrovat přímo na stránce Quizlet.

Quizlet je ideální pro výuku jazyků, konkrétně rozvoj slovní zásoby. Jeho hlavní funkcí je tvorba kartiček, tzv. flashcards. Ty můžete třídit do setů podle konkrétního téma, látky nebo kapitoly učebnice. Jednotlivé kartičky můžete vytvářet ručně přímo na svém profilu. Při tvorbě si určíte, které dva jazyky překládáte a aplikace vám u dalších slovíček sama začne nabízet překlady. Pokud máte slovíčka už předem vytvořená, lze je ve tvaru tabulky nebo dokumentu jednoduše importovat.

Když máte svůj set kartiček předem připravený, můžete ho začít promítat na tabuli nebo LCD displeji. Kartička ukáže slovíčko v jazyku, který nastavíte a vaši žáci musí říct správný překlad daného slovíčka. Správnou odpověď odhalíte po kliknutí na kartičku, která se „otočí“. Jestli žák odpověděl správně, můžete kliknou na „Know“, aby se kartička již nezobrazila, nebo na „Still learning“, co zabezpečí, že se kartička znovu objeví. Zároveň je možné si po kliknutí na ikonu reproduktoru vyslechnout výslovnost daného slovíčka.

Ukázka karty v aplikaci Quizlet.
 

4. PixWords

PixWords je aplikace pro trénovaní slovní zásoby a propojování souvislostí. Funguje na principu křížovky, která obsahuje několik slov zakódovaných do konkrétních obrázků. Žáci můžou díky této aplikaci trénovat nejen češtinu, ale i další jazyky. Hra totiž existuje až v 50 jazykových provedeních. V jedné aplikace můžete mít rozehraných
i více her v různých jazycích.

Na rozdíl od předešlých aplikací, hru PixWords je ideální hrát v případě, že máte k dispozici LCD displej. Ten má díky zabudovanému operačnímu systému přístup do obchodu s aplikacemi, ze kterého si PixWords jednoduše stáhnete.

Rozhraní aplikace PixWords.

5. PixWords Scenes

Další hra z rodiny PixWords, která je zaměřená na popis celé scény, a nejen jednoho obrázku. Podobně, jako je to v případě klasického PixWords, i tady jde o slovní křížovku. Tentokrát ale nehádáte slova spojené s jedním obrázkem, ale více slov opisujících konkrétní scénu. I tato aplikace podporuje více jazyků včetně češtiny. Zároveň je skvělá
i pro trénování slovní zásoby cizích jazyků jako třeba angličtina.

Aplikaci je potřeba stáhnout prostřednictvím obchodu s aplikacemi, který je přímo zabudovaný v LCD panelu.

Kromě těchto zábavných her a aplikací, existuje i množství dalších programů, které vám s výukou pomůžou. Více z nich naleznete v tomto článku Programy pro interaktivní tabule.


Pokud máte ve třídě zabudovanou interaktivitu v podobě LCD displeje nebo projektoru, nebojte se ji využívat naplno. Jestli si nejste jistí, jak na to, napište nám a objednejte si naše školení, na kterém se do detailů dozvíte, jak pracovat s těmito moderními technologiemi.

Darina Hudecová
Autor: Darina Hudecová
Formulář byl úspěšně odeslán.
Nastala chyba při odesílání formuláře.

NAVRHNEME VÁM OPTIMÁLNÍ ŘEŠENÍ.NAPIŠTE NÁM PODROBNOSTI.

Lucie Krejčí
Lucie Krejčí Vám ráda pomůže

(uvedením telefonu urychlíte komunikaci)

Poskytnuté osobní údaje zpracováváme podle našich zásadách zpracování osobních údajů.